Jakiś czas temu nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się godna uwagi powieść obyczajowo-historyczna, której fabuła skupiona jest wokół więzi i sekretów rodzinnych, ludzkich wyborów i emocji. Akcja utworu dzieje się w latach 70. XX wieku. Znajdziemy jednak w książce także nawiązania do II wojny światowej. "Aż po horyzont" przybliża losy rodziny Reczyńskich. Najwięcej stron poświęconych jest Weronice - będącej po rozwodzie nauczycielce języka francuskiego, mamie dwójki kilkulatków - kobiecie, której ciężko radzić sobie z wyzwaniami codzienności. Bohaterka bardzo silnie związana jest ze swoimi rodzicami. To wokół nich, brata i dzieci kręci się jej cały świat. Akcja utworu nabiera tempa, gdy Weronika i jej brat zaczynają wypytywać rodziców o tajemniczą ciotkę Wandę, przyrodnią siostrę ich ojca, z którą ten przed laty zerwał kontakt. Co było powodem odseparowania cioci od ich taty? Co skłóciło w czasie wojny tę dwójkę tak bardzo, że nawet upływający czas nie zdołał wpłynąć na ich pojednanie i odnowienie relacji? Czy Weronice i Oskarowi uda się rozwikłać rodzinne tajemnice i dowiedzieć się prawdy? Odpowiedzi w powieści.
"Aż po horyzont" to ciekawa, wciągająca, wielowątkowa historia, w której przeszłość splata się z teraźniejszością, a młode pokolenie próbuje rozwikłać rodzinne zagadki i znaleźć swój patent na osobiste szczęście. Prawie trzystustronicową książkę autorstwa Agnieszki Janiszewskiej czyta się szybko, mimo że nie brakuje w niej momentów refleksyjnych i zwolnień akcji. Komu przypadnie do gustu ta lektura, może zapoznać się z dalszymi losami głównych bohaterów w drugim tomie powieści. "Aż po horyzont" jest bowiem dylogią. "Czasem rodzinne więzy bardziej dzielą, niż łączą" - przypomina napis na okładce. W publikacji wydawnictwa Novae Res nie brakuje potwierdzenia dla tego jakże często prawdziwego sformułowania.
Kto lubi nastrojowe rodzinne sagi, w powieści "Aż po horyzont" ma szansę odnaleźć lekturę w sam raz dla siebie. Nie jest to wprawdzie książka, która jakoś szczególnie zachwyca, mimo to jednak z racji tego, że opisuje ludzką naturę, jest tekstem uniwersalnym i godnym uwagi. Kto nie ma akurat żadnej obyczajowej lektury na swoim czytelniczym horyzoncie, tytułem powieści Agnieszki Janiszewskiej spokojnie może wypełnić tę lukę.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Agnieszka Janiszewska: “Aż po horyzont, tom I”, wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2021