Cristóbal Balenciaga urodził się w 1895 roku, a już w wieku 12 lat pobierał nauki u krawca. Swój salon otworzył w 1918 roku w San Sebastian. Został nazwany „mistrzem nas wszystkich” przez Christiana Diora. Jednak nadal pozostaje on wielką tajemnicą, dlatego warto spojrzeć na niego w kontekście jego czasów. Celem tej książki było nie tylko przedstawienie jego życia, ale także poznanie otoczenia, w którym żył i wskazanie wydarzeń przełomowych, które odcisnęły piętno na jego projektach.
Balenciaga to obecnie jedna z najdroższych marek modowych, która kiedyś uznawana była za jedną z najlepszych, a sam jej twórca jawił się jako wybitny projektant. Z książki „Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich” wyłania się obraz człowieka z wielkim talentem, ale równocześnie człowieka skrytego, który nie potrzebuje plotek ani rozgłosu, aby osiągnąć sukces. Balenciaga był dobrym biznesmenem, który w swojej pracowni potrafił tworzyć i docenić piękno materiałów. Moda była jego pasją, bawił się nią i przełamywał skostniałe trendy. To właśnie on ubierał kobiety w tuniki i spódnice bombki, podziwiała go nawet Coco Chanel. Został nazwany projektantem, który miał odwagę, by tworzyć to, co mu się podobało. Mimo swojej pozycji i sławy trzymał się z daleka od błysku fleszy, a dziennikarze niejednokrotnie wątpili w jego istnienie. Wolał pozostawać w cieniu i nie udzielać licznych wywiadów. Jak zatem powstała ta książka?
Mary Blume stworzyła portret tego sławnego projektanta, wykorzystując rozmowy, jakie przeprowadziła z Florette Chelot – jego pierwszą pracownicą paryskiego domu mody i jego doradczynią. Chelot pracowała dla Balenciagi od 1937 do 1968 roku, czyli do czasu zamknięcia firmy i wycofania się z branży. Dzięki jej wspomnieniom możliwe było stworzenie tej biografii i pokazanie Balenciagi jako niezwykłego człowieka. Autorka przybliżyła nam również czasy i realia, w których projektant rozwijał swój talent.
Książka „Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich” została podzielona na osiem rozdziałów. W każdym z nich dowiemy się wiele o domu mody, jego funkcjonowaniu, organizowanych pokazach, modelkach i o tym jak zmieniały się projekty artysty na przestrzeni lat. Wskazano tutaj także trudności, z jakimi projektant musiał się mierzyć (przykładowo działalność w czasach II wojny światowej). Dużym plusem tej książki jest dokumentacja fotograficzna. Dzięki mnogości zdjęć możemy zobaczyć projekty wielu kreacji, co unaocznia nam talent Hiszpana.
Balenciaga był mistrzem w swoich fachu, który całe swoje życie poświęcił modzie, więc książka ta będzie doskonałym wyborem dla osób, które kochają modę. Usatysfakcjonowani będą również ci, którzy chcą nie tylko poznać życiorys tego niezwykłego projektanta, ale także zapoznać się z realiami, jakie niegdyś panowały w świecie mody i standardami obowiązujących w tamtych czasach. Muszę przyznać, że jest to bardzo interesująca książka, którą przyjemnie się czyta. Stanowi ona doskonałe źródło informacji z modowego świata.
Ewelina Makoś
(ewelina.makos@dlalejdis.pl)
Mary Blume, „Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa, 2024.