Dieta makrobiotyczna to pochodząca z Azji dieta roślinna kładąca nacisk na zachowanie równowagi między produktami rozgrzewającymi oraz ochładzającymi. Zyskuje coraz to więcej zwolenników m.in. z tego względu, że nie jest monotonnym sposobem odżywiania. Mimo, że nie jest dietą typowo odchudzającą, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jadłospis w diecie makrobiotycznej oparty jest na naturalnej, nieprzetworzonej żywności, lokalnych i sezonowych produktach, produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, strączkach, owocach morza. W diecie makrobiotycznej dozwolone są ryby, nasiona, orzechy, kiszonki, zakazane zaś fast foody, słodziki, słodycze, słone przekąski, alkohol.
Osoby stosujące ten rodzaj diety często konsumują ryż brązowy, kaszę gryczaną, jęczmienną, żytnią. Zaleca się również w tym sposobie odżywiania sięganie po makaron durum, orzechy, migdały, algi, słonecznik, sezam. Warzywa, którymi mogą zajadać się zwolennicy tej diety to m.in. kapusta, brokuł, marchew, dynia, cebula, kalafior, jarmuż, rzodkiewka.
Decydując się na dietę makrobiotyczną, warto wiedzieć, że produkty zbożowe powinny pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego organizmu, a warzywa i owoce powinny stanowić 25% spożywanych produktów. Jeśli chodzi o płyny, w diecie makrobiotycznej zalecane jest picie wody, kaw zbożowych, herbat ziołowych. Nie bez znaczenia jest sposób przygotowywania posiłków. Rekomendowane jest gotowanie lub pieczenie. Stosując tę dietę, unikać powinno się smażenia na głębokim tłuszczu oraz grillowania.
Minusem tej diety jest dostarczanie organizmowi małej ilości tłuszczu i białka, eliminacja produktów mlecznych, co może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Uciążliwy może być także wymóg pilnowania tego, aby zapewnić organizmowi równowagę składników odżywczych.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com