Autor zajmujący się badaniem przeszłości tym razem skupia się na przyszłości. Zasięga opinii teologów, filozofów oraz przedstawicieli nauk ścisłych, statystyków i uczonych z różnych krajów i okresów. Porusza tutaj takie tematy jak: ewolucja człowieka, rozwój sztucznej inteligencji, podróże międzygwiezdne. Jest to niejako przewodnik po świecie przyszłości, który przyda się z pewnością wielu z nas.
Książka została podzielona na cztery części. Pierwsza część dotyczy myślenia o przyszłości, skupiając się na tym, czym jest przyszłość i jak praktycznie o niej myśleć. Druga część zajmuje się zarządzaniem przeszłością i opisem tego, jak komórki, rośliny i zwierzęta nią zarządzają. Część trzecia opisuje przygotowania do przyszłości. Pokazuje, jak należy o niej myśleć i jak wygląda to u współczesnych. Z tego rozdziału dowiemy się również, co nowatorskiego jest w ludzkim myśleniu o przyszłości. Część czwarta z kolei opisuje, jak wyobrażają sobie przyszłość zwykli ludzie, astronomowie i kosmolodzy.
Przyszłość wydaje niezwykle ulotna, ale w dużej mierze kształtuje nasze myślenie, odczuwanie oraz działania. Książka ta opisuje jak o przyszłości myślą filozofowie, naukowcy i teolodzy. Skupia się także na omówieniu sposobów radzenia sobie z przyszłością. W książce znajdują się także opisy scenariuszy na najbliższe dekady, które z łatwością można sobie wyobrazić już dzisiaj. Tajemnice z przeszłości, które odkrywamy, są zarazem fascynujące, jak i przerażające. Czasami chcemy jednak wiedzieć, co nas czeka w przyszłości, dlatego szukamy wskazówek. Próbujemy także je interpretować, a są one zawarte w snach i gwiazdach.
Książka została napisana w bardzo przyjazny dla czytelnika sposób, co znacznie ułatwia jej odbiór. Pobudza nasz umysł do myślenia i rozważań, a także zmusza do wysunięcia własnych wniosków. W „Historiach o przyszłości” każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy jest jedynie amatorem, czy znawcą naukowych teorii. Mimo tego, że nie jest to lektura, którą czyta się szybko, to dostarcza nam ona wielu informacji i ciekawych wniosków. Autor umiejętnie połączył ze sobą ciekawe rozważania naukowe z filozoficznymi teoriami. Pokazuje nam, że przyszłość może się dynamicznie zmieniać, a my możemy na nią wpływać.
Uważam, że jest to bardzo udana publikacja, która jest nie tylko zwykłą popularnonaukową książką. Z pewnością zainteresuje ona wiele osób, które są zafascynowane przyszłością ludzkości i dostarczy im wielu ciekawych faktów. Na pochwałę zasługuje także obszerna bibliografia, którą autor wykorzystał do przygotowania tej książki. Świadczy to o tym, że przeprowadził dogłębną analizę i z wielką pieczołowitością zbadał tę tematykę, by oddać w nasze ręce „Historie przyszłości”. Polecam!
Ewelina Makoś
(ewelina.makos@dlalejdis.pl)
David Christian, „Historie przyszłości. Co nas czeka?”, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań, 2025.