Jakiś czas temu nakładem chorzowskiego wydawnictwa Videograf ukazała się intrygująca i urzekająca opowieść o uczuciu nauczyciela i uczennicy. Głównym bohaterem utworu jest Paweł Jeż - 29-letni wybitny matematyczny umysł, który w wyniku niesprzyjających splotów okoliczności zmuszony jest podjąć pracę jako licealny nauczyciel. "Matematyka była mną, była we mnie, w moim mózgu, w mojej pamięci, w moich odruchach i wyborach, w każdej cząstce mnie samego". W placówce, w której zostaje zatrudniony, natyka się na Anię - swoją 18-letnią uczennicę, która od pierwszego spotkania szturmem zdobywa jego serce. "Ania. Czego mnie nauczy? Dokąd mnie zaprowadzi? Jakich rzeczy dowiem się o sobie samym? Co będę musiał znieść? Czy kiedykolwiek spotka mnie nagroda?" Jest to oczywiście uczucie, które dopóki Ania pobiera licealną edukację, nie ma prawa bytu i nie powinno w ogóle mieć miejsca. Uczucie zadziwiające zarówno samego Pawła, obiekt jego ciągłych wzdychań, jak i całe otoczenie. Główny bohater nie ma łatwo. Nie dość, że o względy Ani stara się również pewien młody mężczyzna o imieniu Michał, a każdy dzień to dla Pawła emocjonalny rollercoaster, to jeszcze do tego echa przeszłości dają mocno o sobie znać, burząc z trudem przez niego budowaną równowagę.
"Okruchy gorzkiej czekolady. Rachunek nieprawdopodobieństwa 1" to klimatyczna, subtelna, chwytająca za serce i zapadająca w pamięć powieść, od której ciężko się oderwać. Czytając utwór ma się wrażenie, że Elżbieta Sidorowicz to pisarka, która maluje słowami. Zagłębiając się w tekst "Rachunku nieprawdopodobieństwa" czuje się, że jest to książka niebanalna i nietuzinkowa, książka wyjątkowa, książka pisana sercem. Publikacja wydawnictwa Videograf to lektura wielowątkowa i uniwersalna, która dostarcza wielu czytelniczych wrażeń, ubogacając czytelnika swoją treścią, stylem, językiem, wymową i głębią. "Okruchy gorzkiej czekolady. Rachunek nieprawdopodobieństwa 1" to powieść, z której bije naturalność i autentyzm, powieść, która może zachęcić czytelnika do tego, aby zadał sobie pytanie, co jest dla niego osobiście w życiu rachunkiem nieprawdopodobieństwa. Polecam.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Elżbieta Sidorowicz, “Okruchy gorzkiej czekolady. Rachunek nieprawdopodobieństwa 1”, wydawnictwo Videograf, Chorzów 2021