Pocztówki, nadawca, adresat, Grecja i skomplikowane życie dwójki głównych bohaterów. Książka, która przy pomocy pocztówek i pewnego notesu opowiada o całkowicie niepocztówkowym życiu Ellie i Anthony'ego. On czekał w Grecji na ukochaną, która zdecydowała, że nie będzie towarzyszyć mu w zaplanowanej wspólnie podróży, i że nie chce utrzymywać z nim kontaktu. Swoje złamane serce bohater leczy, podróżując po państwie ze stolicą w Atenach. Na podany przez Sarah adres regularnie wysyła widokówki z odwiedzanych miast i miasteczek. Adresatka nie mieszka jednak w miejscu, do którego trafia przeznaczona dla niej poczta. Zamiast niej, pocztówki odbiera Ellie - dziewczyna, która wiedzie w Anglii nużące, monotonne życie i nie bardzo wie, jak ma je sobie ułożyć. Malownicze widokówki stają się dla niej impulsem do wyjazdu do Grecji. Bohaterka podąża śladami nadawcy i zaznajamia się z jego zapiskami, które trafiają do niej pocztą w jedynym w swoim rodzaju notesie. Jak bardzo odmienią one życie Ellie i o czym dokładnie pisze Anthony? Odpowiedzi w utworze.
„Pocztówki z Grecji” Victorii Hislop to oryginalna, klimatyczna i refleksyjna książka, której bogactwo treści zaspokoić powinno gusta nawet bardzo wybrednych czytelników. Publikacja urzeka swoim stylem i fotografiami. Na uwagę zasługują nie tylko strony poświęcone poszczególnym zakątkom Grecji, opowiadania zasłyszane przez Anthony’ego, ale i droga, którą przemierzają główni bohaterowie – przed siebie i w głąb siebie. Zawód miłosny nadawcy tytułowych pocztówek i urlop, na którego wykorzystanie decyduje się Ellie, stają się pretekstami do poruszenia przez autorkę takich tematów jak: miłość, cierpienie, śmierć, zemsta, walka z przeciwnościami losu, samotność, osobiste wybory. Utwór nie ma formy typowej powieści i dużo na tym zyskuje. Zawarte w publikacji historie ubogacają wytwór pióra Victorii Hislop i zostają w pamięci na długo.
„Pocztówki z Grecji” są książką nietuzinkową i wielowymiarową. Mogą być świetnym przewodnikiem po Helladzie, ale i utworem, w którym pełno jest blasków i cieni życia. Znajdziemy w dziele bowiem zarówno Arkadię, cieszące oczy i duszę krajobrazy, jak i wywołujące smutek opisy ludzkich doświadczeń i codzienności. Książka ma w sobie pewną magię i nie jest to tylko i wyłącznie urok przepięknych, greckich krajobrazów. Kto wniknie w treść publikacji wydawnictwa Albatros, przekona się o tym na własnej skórze. Polecam.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Victoria Hislop: „Pocztówki z Grecji”, wydawnictwo Albatros, Warszawa, 2017