Najważniejsza osoba polskiego wywiadu - pułkownik Władysław Orłowski - został właśnie przywrócony do służby i otrzymuje bardzo ważne zadanie. Polega ono na przyjrzeniu się bliżej sprawie wraku MS Gustloff, wokół którego podejmowane są działania obcych służb specjalnych. Orłowski ma odkryć zagadkę jednej z największych tragedii morskich w historii. Czy statek ten przewoził coś więcej niż tylko uciekinierów? Polscy oficerowie razem z Orłowskim muszą przemierzyć niemal całą Europę, aby odkryć tę tajemnicę. Czy im się to uda? A może Rosjanie będą pierwsi?
Akcja powieści obejmuje wiele lat, dlatego toczy się ona w wielu miejscach. Wszystko rozpoczyna się w Gdyni w 1945 roku. Kolejno wędrujemy razem z bohaterami przez lata 1956, 1985 i odwiedzamy razem z nimi Waszyngton, Paryż, Londyn, Oslo czy Moskwę. Największa część akcji rozgrywa się jednak w Polsce w roku 2019. Bohaterami są tutaj głównie tajni agenci służb wywiadowczych, a najważniejsze postacie w tej opowieści to pułkownik Władysław Orłowski, Alicja Cherko i Paweł Sosiński. Im właśnie powierzono zadanie rozwiązania zagadki tangramu i odnalezienia czegoś, co prawdopodobnie wiązało się z zatopionym w 1945 roku niemieckim statkiem. W czasie wykonywania tego zadania bohaterowie muszą mierzyć się z wieloma niespodziewanymi zdarzeniami i zaskakującymi zwrotami akcji.
„Tangram nazistów” obfituje w wiele emocjonujących wydarzeń z tajnymi agentami i służbami wywiadowczymi w roli głównej. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to książka łatwa w czytaniu i nie będzie odpowiednia dla każdego. Jest to raczej idealna pozycja dla zainteresowanych szpiegowskimi historiami, gdyż oprócz zaskakujących wydarzeń i zwrotów akcji, musimy mierzyć się z ambitnym tematem tej powieści. Książka liczy prawie 600 stron, jest w niej wiele dat, wydarzeń, nazwisk i nazw agencji wywiadowczych. Trzeba jednak przyznać, że pozycja ta bardzo wciąga i w fascynujący sposób przedstawia działanie wywiadów i agentów specjalnych. Do plusów tej powieści należy zaliczyć także bardzo dobrze stworzonych bohaterów, intrygującą fabułę, a także dbałość o szczegóły.
Ewelina Makoś
(ewelina.makos@dlalejdis.pl)
Piter O`Braga, „Tangram nazistów”, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia, 2024.