Akcja tej powieści toczy się w przedwojennej Warszawie. Jest to miasto pełne hałasu, samochodów i życia towarzyskiego, które tętni w kawiarniach i restauracjach. To tutaj poznajemy główną bohaterkę, która przyjechała do stolicy z Poznania. Jest ona kobietą wykształconą, młodą i pełną energii. Zostawia w domu męża z córeczką, by podjąć pracę jako kierowniczka w agencji turystycznej. To właśnie tutaj następuje zderzenie odmiennych poglądów na temat roli kobiet w pracy i w społeczeństwie. Nowe zasady społeczne zwiastują wolność, co jest niezwykle trudne do zaakceptowania przez konserwatystów, którzy widzą w nich zagrożenie dla tradycyjnego modelu rodziny. Czy po tylu latach dyskusja o prawach i roli kobiet jest nadal aktualna?
Książka „Trzecia płeć” przenosi nas do przedwojennej Warszawy, pokazując tamtejsze realia poprzez pryzmat emancypacji kobiet. Mimo tego, że książka została napisana dość dawno, zachowuje swoją aktualność i dalej potrafi skłaniać do refleksji. Autor w doskonały sposób oddaje emocje towarzyszące bohaterom, tworząc bardzo realistyczne opisy ich wszystkich przeżyć. Bardzo istotną rolę odgrywają tu również wątki psychologiczne. Tadeusz Dołęga-Mostowicz nie boi się poruszać trudnych tematów, co powoduje, że książka jest nie tylko wartościowa, ale także zmusza do myślenia. Jednym z głównych tematów jest tutaj rola kobiet w społeczeństwie. Główna bohaterka Anna zmaga się z trudną sytuacją finansową i zawodową. Jej sytuacja życiowa może zmuszać do osobistych refleksji nad kosztami poniesionymi podczas dążenia do samorealizacji.
Trzeba przyznać, że jest to dosyć wymagająca, ale również interesująca powieść, gdzie wątki psychologiczne i filozoficzne łączą się z dynamiczną fabułą, zmuszając nas do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie. Książka ta, pomimo upływu wielu lat od pierwszego wydania, które miało miejsce w 1946 roku, nadal potrafi wzruszyć i zmusić do zastanowienia się nad własnym miejscem w świecie. Jest to książka podejmująca trudne tematy i mimo jej niezbyt dużej objętości, nie sposób przeczytać jej szybko, gdyż wymaga skupienia i większej uwagi.
Ewelina Makoś
(ewelina.makos@dlalejdis.pl)
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, „Trzecia płeć”, Wydawnictwo MG, Kraków, 2024.