Chętnie przemycę w tej recenzji kilka zdań o samym autorze, bo jego nazwisko przy tej publikacji zdaje się być reklamą samą w sobie. Peter Attia to lekarz i ekspert w dziedzinie medycyny długowieczności specjalizujący się w zdrowiu metabolicznym i starzeniu. Ukończył studia medyczne na Stanford University, a swoją popularność zyskał dzięki prowadzonemu podcastowi „The Drive”, w którym rozmawia z ekspertami o zdrowiu i nauce o starzeniu. Jego misją jest promowanie lepszego zrozumienia zachodzących z biegiem lat zmian i wspieranie dłuższego, zdrowszego życia.
„Żyć dłużej. Nauka o długim życiu w zdrowiu” jest książką, w której badane są zagadnienia związane z długowiecznością i zdrowym starzeniem się. Attia łączy wiedzę z zakresu medycyny, biologii i nowoczesnych badań. Pokazuje czytelnikom, jak spowolnić procesy starzenia oraz wydłużyć życie, pozostając w dobrym zdrowiu. Robi to w sposób bardzo przystępny i ciekawy. Książka koncentruje się na praktycznych metodach poprawy zdrowia metabolicznego, fizycznego i umysłowego, a także na profilaktyce chorób przewlekłych. Lekarz przedstawia holistyczne podejście do długowieczności, uwzględniając zarówno naukowe podstawy, jak i codzienne nawyki, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia.
„Żyć dłużej. Nauka o długim życiu w zdrowiu” jest poradnikiem i nie wiem czy to zależność, ale doświadczenie każe mi stwierdzić, że zwykle ten gatunek literacki przybiera nieco większe gabaryty. Ocena techniczna i wizualna tej książki jest dość prosta. Miękka okładka niczym się nie wyróżnia, wygląda jak każda inna pozycja mówiąca o tym jak żyć lepiej. Wewnątrz znajdziemy 520 strony, które pomimo swojej objętości nie stanowią większego wyzwania. Tekst jest dobrze zredagowany i przyjemnie układa się na kolejnych kartkach. Czcionka według mnie również jest bez zarzutu. Ale żeby nie było nudno i zero-jedynkowo, autor sprytnie wplata w tekst nieco groteskowe fragmenty, które momentami naprawdę bawią. Najbardziej podobało mi się, jak w formie żartobliwego dialogu podkreślił brak dostatecznej wiedzy „doktora” na temat chemioterapii w leczeniu nowotworu (wybaczcie, być może opowiedzenie tego w taki sposób jest niezbyt śmieszne, ale to, co się wydarzyło w książce było naprawdę zabawne). Dodatkowo w książce znajdują się także ilustracje, dzięki którym łatwiej zrozumieć treść i myśli autora.
Czy uważam, że zgodnie z notką na okładce, ta pozycja powinna się znaleźć w każdym domu?
Cóż… "Żyć dłużej" oferuje dogłębne spojrzenie na teorię długowieczności. Publikacja obfituje w zaskakujące spostrzeżenia dotyczące wyzwań związanych ze starzeniem się oraz zawiera szczegółowy przegląd metod, które mogą wspomóc nas w dłuższym i zdrowszym życiu. Lektura ta nie tylko intryguje i fascynuje, ale również skłania do zupełnie nowego podejścia do kwestii długowieczności. Jest to wartościowa pozycja, ale żeby na stałe zagościła w domowej biblioteczce, współgrać z nią muszą także przekonania samych czytelników.
Klaudia Dydymska
(klaudia.dydymska@dlalejdis.pl)
Peter Attia, „Żyć dłużej. Nauka o długim życiu w zdrowiu”, Wydawnictwo Filia, Poznań 2024.