„Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)” - recenzja

Recenzja książki „Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)”.
Język angielski bez cenzury. Biograficzne retrospekcje pewnej doświadczonej anglistki.


„Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)” to literackie wspomnienia dr Moniki Badeckiej-Kozikowskiej, mieszkającej w Gdańsku anglistki i nauczycielki akademickiej, pasjonatki języka Szekspira. W wydanej przez wydawnictwo Novae Res książce poczytać można zarówno o zawodowych dokonaniach autorki, jak i o jej życiu prywatnym, a także o polskiej edukacji i codzienności pracowników oświaty. Tekst publikacji udowadnia, że nauczanie języka obcego może być niesamowitą życiową przygodą – pełną wyzwań, blasków i cieni, przygodą dającą satysfakcję i radość z dobrze wykonywanej pracy.

Sięgnąwszy po tę pozycję, dowiadujemy się, że życie pani Moniki Badeckiej-Kozikowskiej obfitowało w wiele doświadczeń naukowych, zawodowych, wyjazdowych. Bohaterka książki opisuje poszczególne etapy swojej edukacji, różne miejsca pracy, kursy, szkolenia, konferencje, w których uczestniczyła. Jest o czym czytać. Tym bardziej że autorka prowadziła nawet kilka lat własną szkołę językową, pisała podręczniki naukowe, uczyła w wielu placówkach, więc o metodyce języka angielskiego wie naprawdę sporo.

Atutem lektury jest uwzględnienie w publikacji szerokich ram czasowych, dzięki czemu czytelnik dowiedzieć się może, jak zmieniała się edukacja językowa na przestrzeni kilku dekad. Kto skusi się na lekturę „Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)”, odbyć może literacką podróż w czasie do epoki PRL-u, ale znaleźć można tu także bardzo  wiele odniesień do współczesności. „Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)” to szczera, wielowątkowa, subiektywna opowieść o realiach pracy nauczycielki języka obcego, pozycja, która wciąga, zaciekawia, poszerza wiedzę czytelnika. Nie brakuje tu anegdot, ciekawostek, humoru. Obecna jest jednak również refleksja, która pozwala odbiorcy lepiej rozumieć zagadnienia opisywane przez autorkę.

Dzięki świetnej pamięci Moniki Badeckiej-Kozikowskiej i jej wnikliwej obserwacji rzeczywistości możemy przeczytać mnóstwo unikalnych historii, które przypominają czytelnikowi o tym, że życie szykuje każdemu z nas przeróżne, zadziwiające niespodzianki. Książka „Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)” spodobać powinna się szczególnie osobom zainteresowanym językami obcymi, tematyką edukacji, pracą z ludźmi, historią. Tym, którzy lubią czytać biografie i pamiętniki, także tę pozycję serdecznie polecam.

Iwona Trojan

Monika Badecka-Kozikowska, „Od lektoratu do doktoratu (i z powrotem)”, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia, 2026.



Komentarze




Społeczność

Newsletter

Reklama

 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat